Odwierty Gruntowe

Prawidłowe ustalenie głębokości odwiertów wiąże się z uzgodnieniem takich czynników jak: geologia, wysokość lustra wody, ukształtowanie terenu oraz moc pompy ciepła. Robimy to  zarówno przy wybudowanym już budynku jak i przed rozpoczęciem budowy. 

Dolne źródło wykonuje się w oparciu o kolektory pionowe oraz poziome. Zasada działania obu jest podobna – w zamkniętym obiegu, krąży przyjazny dla środowiska, niezamarzający płyn, który odbiera ciepło z gruntu i przekazuje je do pompy ciepła.

Firma Ekowtyczka realizuje głównie kolektory pionowe, które mają istotną przewagę nad poziomymi. Zajmują o wiele mniej miejsca w przypadku gdy jest ono bardzo ograniczone. Co więcej kolektory pionowe są bardziej wydajne i nie obniżają temperatury gruntu na większej powierzchni, co zwykle prowadzi do opóźnienia wegetacji roślin.

Pionowe odwierty pod pompy ciepła wykonujemy do 100 m głębokości za pomocą wiertnicy gąsienicowej typu MWG- 6P. 

Wiertnica gruntowa

W odwiertach głębokości ok. 60-100 m umieszcza się sondy pionowe, czyli rury polietylenowe zakończone sondą. W tych rurach krąży glikol. Z 1 m odwiertu można uzyskiwać 30-70 kW energii cieplnej. Szacunkowa odległość między odwiertami nie powinna być mniejsza niż 5 m. 

Należy podkreślić, że kolektor pionowy zajmuje niewielką powierzchnię działki, a glikol ma stabilną temperaturę w ciągu całego roku, co zapewnia stabilny dostęp do energii.

Stosujemy sondy Muovitech Turbo Collector o podwyższonej wydajności, które pozwalają na poprawę parametrów energetycznych systemu dolnego źródła.

Dzięki zastosowaniu sond Muovitech Turbo Colllector, zapewniamy użytkownikowi same korzyści takie jak : lepsza przewodność cieplna, ograniczenie ilości miejsca przeznaczonego pod odwierty, niższe koszty eksploatacyjne systemu, niezmienne nakłady inwestycyjne a co najważniejsze wieloletnią gwarancję na szczelność dolnego źródła.

Więcej informacji o sondach na stronie https://www.muovitech.com/PL/?page=products&id=3910

sonda

Wykonujemy odwierty pod pompy ciepła o różnym stopniu skomplikowania.

Kompleksowość usług – oferujemy wykonanie odwiertu oraz załatwienie wszelkich spraw z montażem pompy ciepła.

Koszt odwiertu z sondą zaczyna się od 100 zł netto. 

Głównym obszarem naszych realizacji jest woj. mazowieckie, jednak zlecenia przyjmujemy również na terenie całego kraju

Odwierty pod pompy ciepła muszą być odpowiednio opracowane z uwzględnieniem specyfiki terenu oraz zapotrzebowania na ciepło w budynku, dlatego zapraszamy do skorzystania z usług doradców technicznych EkoWtyczki, którzy pomogą dobrać optymalne rozwiązanie.